• 1- 869-466-2998
  • info@sknfa.com

SKNFA Youth Leagues to continue this weekend

The St. Kitts-Nevis Football Association officially launched the youth leagues on Friday 30th September, 2016.

On the women’s side, the SKNFA U-16 Girls League commenced with a festival of the participating teams on Saturday 1st October, 2016.

The participating teams include: Delta Petroleum Sandy Point, FLOW 4G Cayon Rockets, Rams Village Superstars, St. Peters Blue Angels, Verchilds High School, SOL Island Auto Conaree, Winners Circle Newtown United, H.E Garden Hotspurs and Bath United.

The girls began competitive matches on Saturday 8th October at Warner Park.

On the male side, the U-16 league was named in honour of Keith Kayamba Gumbs, while the U-14 league in the honour of Atiba Harris.

The leagues were named after both players in recognition of their contribution to football development. In acknowledgment of their dominance as youth players during their time and their advancement and achievements as international St. Kitts-Nevis players, the SKNFA has taken this opportunity to recognize their contributions with the naming of both youth leagues.

Matches in both leagues will be played around the island in the communities of the participating teams.

The first set of matches in the Keith Kayamba Gumbs U-16 League were played on Friday 30th September and on Friday 7th October, 2016, while the Atiba Harris U-14 League matches were played on Saturday 1st and 8th October, 2016.

Matches in all three leagues will continue on Friday 14th and Saturday 15th October, 2016.

The results of all matches played thus far are as follows:

SKNFA U-16 Girls

Warner Park Stadium

Match 1

Spurs 2 vs. Village 0

Official: Judith Gumbs

Match 2

Newtown 0 vs. Cayon 0

Official: Judith Gumbs

Match 3

Conaree 0 vs. Sandy Point 0

Official: Ken Queeley
Keith Kayamba Gumbs U-16

Rams Village Superstars 2 vs. Flow 4G Cayon Rockets 1
(Half Time 1 – 1)

Scoring for Rams Village Superstars
Dylon Morton 22nd minute
Levanje Liburd 57th minute

Scoring for Flow 4G Cayon Rockets
Javern Matthew 2nd minute

Yellow Cards
Tyreek Bass (Village) 60th minute
Malik Roberts (Cayon) 85th minute

Red Cards
Denilson Patrick (Village) 68th minute
Livity Weeks (Cayon) 75th minute

* Officials were Steadroy Techeira, Rasheem Hopkins & Karique Blake

Winners Circle Newton United 2 vs. ELCO Limited St. Peters 1
(Half Time 2 – 0)

Scoring for Winners Circle Newton United
Savio Weekes 21st minute
Javaughn Brookes 29th minute

Scoring for ElCO Limited St. Peters
Cordell Samuel 76th minute

Yellow Cards
Cordell Samuel (Cordell Samuel) 33rd minute
Adrian Tobias (Newton) 47th minute
Isaiah Ramsey (Newtown) 57th minute
Cordell Samuel (St. Peters) 59th minute

* Officials were Caldon Duncan, Steadroy Techeira & Jason Rouse

At St. Pauls Playing Field

S. L. Horsford St. Pauls United 3 vs. Dieppe Bay Eagles Young Stars United 0
(Half Time 2 -0)

Scoring for S. L. Horsford St. Pauls United
Javrel Alford 10th minute
Ajani Mills 40th minute
Kalonji Clarke 65th minute

* Officials were Stedroy Douglas, Lloyd Rouse & Kelvin Pemberton

Atiba Harris U-14 League

Rams Village Superstars 5 vs. Flow 4G Cayon Rockets 0
(Half Time 3 – 0)

Scoring for Village Superstars
Tyreek Queeley scored 2 goals in the 10th & 40th minute
Tequan Liburd 20th minute
T’Quan Daley 65th minute
Jumadeen Joseph 75th minute

* Officials was Sherlene Browne, Brandon Tuckett & Shaeem Queeley

Match 1

Dieppe Bay Eagles Young Stars United 2 vs. SPD United 1
(Half Time 2 – 0)

Scoring for Dieppe Bay Eagles Young Stars United
Reynaldo Matthew struck twice in the 8th & 22nd minute

Scoring for SPD United
Jaheem Rubain 12th minute

* Officials were Reginald Gumbs, Brendon Brookes & Keliandre Maynard

Match 2

Winners Circle Newtown United 7 vs. SKNFA U-20 Girls Select 0
(Half Time 3 – 0)

Scoring for Winners Circle Newtown United
Shamar Powell struck twice 13th & 16th minute
Savio Weekes Also struck twice in the 19th & 51st minute (penalty)
Hasan Marsha 48th minute
Raheem Ritchin 53rd minute
Landrick Jones 58th minute

* Officials were Reginald Gumbs, Keliandre Maynard & Brendon Brookes

St. Thomas/Trinity Strikers 3 vs. ELCO Limited St. Peters 0
(Half Time 2 – 0)

Jahvon Hendrickson 12th minute
Kaylon Liburd 36th minute
Petios Peets 65th minute

Yellow Cards
Maley Caines (Strikers) 40th minute
Bushaw Billington (St. Peters) 60th minute
Jequante Frazer (Strikers) 62th minute
Iquan Frazer (Strikers) 65th minute

* Officials were James Matthew, Lejourn Thompson & Chrislon Battice

Match 4

S. L. Horsford St. Pauls United 4 vs. Conaree United 0
(Half Time 2 – 0)

Scoring for S. L. Horsford St. Pauls United
Shareem Hamilton 10th minute
Jahmal Leader 37th minute
Ajani Mills 59th minute
Hazani Rochester 63rd minute

Yellow Cards
Javel Leader (St. Pauls) 34th minute
Ajoni Mills (Conaree) 60th minute

Red Card
Joliom Liburd (Conaree) 60th minute

* Officials were James Matthew, Keliandre Maynard & Brendon Brookes

Leave a Reply